Startsida
För besökare
Branschutställare
Mässområdet - karta
Boka monter
Utställande företag
Hitta hit
Beställningssedel
serviceartiklar (pdf)
Veteranfordonsutställare
Press
För mer info om mässan:

Anders Blomgren
Tel: 036-37 11 25
anders.blomgren@fabas.se
Arrangör:



I samarbete med:







Utställare:



Basturökeriet Sverige AB
Björns Skogsservice
FC Agenturer
Firma Kilhults & Svensköps
Karamelltillverkning
GOTFire AB
Modellutställning Sven
Johansson
Motorsågsmuseum Åke B
Widfeldts Vapenhandel AB
Gnosjötornet
Utställande Företag 2016
Utställande företag uppdateras löpande

Företag Hemsida Monterplats
Agromaster Oy (Pilkemaster) http://www.agromaster.se 98
Andreas Stihl Norden AB http://www.stihl.se 5
Andreas Stihl Norden AB http://www.stihl.se 7
Avesta-Vagnen http://www.avestavagnen.se 150
Axima AB http://www.axima.se 113
Basturökeriet Sverige AB 48
Basturökeriet Sverige AB 49
Basturökeriet Sverige AB 50
Be-Ge Industri http://www.be-ge.se 6
Be-Ge Industri http://www.be-ge.se 8
Bergs Timber Production AB http://www.bergstimber.se 82
Biovärme Sverige AB http://www.biovarmesverige.se 105
Björketorps G. (glass) 45
Björns Skogsservice 86
Br Göransson AB http://www.brgoransson.se 70
Bracke Forest http://www.brackeforest.com 106
C3C Engineering AB http://www.c3c.se 99
Carl Nilsson AB http://www.carlnilsson.se 151
Carl Nilsson AB http://www.carlnilsson.se 152
Dina Försäkr. Öland http://www.dina.se 3
Vi på Dina Försäkringar Öland har sysslat med försäkringar sedan 1836. Med andra ord kan vi försäkringar på våra fem fingrar. Vår uppgift är att erbjuda våra kunder bra och prisvärda lösningar.
DUAB-Huset, Drift & Underhållsteknik http://www.drift-underhall.se 28
Elite Oil http://www.eliteoil.se 23
Falan Energiflis AB http://www.falan.se 146
FC Agenturer 44
Firma Kilhults & Svensköps Karamelltillverkning 107
Fröseke Industriservice AB http://www.industriserviceab.se 95
Förlags AB Albinsson och Sjöberg http://www.fabas.se 148
Gnosjötornet /http://jakttorn.hemsida24.se/ 42
GOTFire AB http://www.gotfire.se 145
Gripen Wheels AB http://www.gripenwhells.se 84
Handelsbanken http://www.handelsbanken.se 147
Hargassner http://www.hargassner.se 83
Hjo Värmeteknik AB http://www.hjovarmeteknik.se 97
Hjo Värmeteknik, specialist på Bio-bränsleuppvärmning med REKA-pannan, KSM-stoker och BioMobitek. Enskilda pannor eller kompletta ”nyckelfärdiga” modulsystem, 10 kW -10 MW. Välkommen till monter 97.
HS Perifal Baxi AB http://www.baxi.se 140
Hydroscand AB http://www.hydroscand.se 26
Idealskog AB http://www.idealskog.se 43
Idealskog bedriver skogsentreprenad, gallring och slutavverkning. Säljer och monterar allt i stängselväg. Stäng inne tama och ute de vilda djuren.
Iggesund Forest AB http://www.iggesundforest.se 21
Ingemars Hälsoprodukter HB 51
Musklernas Bästa Vän är ett djupverkande liniment i sprayform till för alla som har problem med nacke, axlar, rygg osv. Du som har problem kom till vår monter där du får testa gratis. Omedelbar effekt
Jarl Timber AB http://www.jarltimber.se 4
JGA Skog AB http://www.jga.se 46
Vi är ett inköpsbolag som förser moderbolaget J G Andersson Söner AB med ca 325 000 m3fub sågråvara per år. Våra skogsinköpare är stationerade i Linneryd och Emmaboda. Välkomna att kontakta oss.
JGA Skog AB http://www.jga.se 47
John Deere Forestry http://www.deere.com/sv_SE/index.html 131
JRJ Flyg & Specialfoto http://www.jrjflygfoto.se 101
Jägarnas Riksförbund Kronoberg http://www.jagarnasriksforbund.se/kronoberg/ 13
K-Produkter Service AB http://www.kpservice.se 141
Kaha Nui Wood Lumberjack Sports http://www.kahanuiwood.com Vid Hangarbyggnaden
Landshypotek Bank AB http://www.landshypotek.se 31
Lantmännen Maskin http://www.lantmannen.com 100
Lantmännen Maskin http://www.lantmannen.com 142
Lasema http://www.lasema.se 99
Liljas Bil http://www.liljasbil.se 149
Logosol AB http://www.logosol.se 88
LRF Konsult AB http://www.lrfkonsult.se 20
Länsförsäkringar Kalmar Län http://www.lf.se 27
Länsstyrelsen Kalmar Län http://www.lansstyrelsen.se/kalmar 17
Mackes Maskinservice AB http://www.mackesmaskin.se 80
Å.f och service för Lännen Grävlastare. Försäljning av tillbehör till grävmaskiner såsom rototiltar ,skopor, gripar, borstar ,mm. Service och rep. på verkstad eller i fält även slangverkstad.
Malwa International AB http://www.malwa.se 74
Modellutställning Sven Johansson 41
Modeller av anläggnings och entreprenadmaskiner i skala 1:50.
MOTOREX Nordic AB http://www.motorex.se 29
Motorsågsmuseum Åke Björhem 30
Möre Maskiner AB http://www.moremaskiner.se 143
Oregon / Svenska Blount http://www.oregonchain.se 81
Organox http://www.organox.se 86
PKN Consultation AB http://www.pknconsulting.se 78
PM Bioenergi & Smide AB http://www.pmsmide.se 24
Reipal AB http://www.reipal.se 52
RM Kedjeservice AB http://www.rmkedjeservice.se 108
Utför slipning & försäljning av sågkedjor, maskinsvärd, flisknivar, Sågkedjeolja & märkfärg mm. Upphämtning med turbil. www.Tatec.se Forest Skogsprodukter, kommer att finnas i våran monter.
Skogen http://www.skogen.se 71
Skogsstyrelsen http://www.skogsstyrelsen.se 40
SMF Skogsentrepenörerna http://www.skogsentreprenad.nu 109
SMF Skogsentrepenörerna http://www.skogsentreprenad.nu 110
SP Maskiner AB http://www.spmaskiner.se 85
Sparbanken Eken http://www.sparbankeneken.se 144
Stefans Slangservice http://www.stefansslangservice.se 19
Service åt Skog , Lantbruk o Entreprenad. Slipning av kedjor, rep.av svärd. Tillverkning av hydraulslang. Samt försäljning av olja, kedjor, svärd,såg och matarmotorer och dyl.
Stora Segerstad & Värnamo Naturbruksgymnasium http://www.lj.se/segerstadvarnamonaturbruk 14
Strand Verktyg AB http://www.strandverktyg.se 22
Sundahls Maskinaffär http://www.sundahls.se 126
Vi är ett maskinhandelsföretag inom entreprenad, skog, lantbruk och grönytor. Generalagent för Terex, Atlas, Rottne, Massey Ferguson och Husqvarna. Huvudort Växjö och filial i Karlskrona.
Sundins Skogsplantor AB http://www.sundins-skogsplantor.se 86
Svenningsens Maskin AB http://www.svenningsens.se 77
Svenningsens bedriver import, försäljning och service av traktorer, professionella park- och gräsvårdsmaskiner och redskapsbärare med agenturer som Kubota, Holder, Spider, Billy Goat och Gamberi.
Svenningsens Maskin AB http://www.svenningsens.se 79
Svensk Skogsservice AB http://www.svenskskogsservice.se 76
Svenssons Motor http://www.svenssons-motor.se 91
Vi kommer att visa följande i montern: Skogsutrustad John Deere 5085 med skogsvagn, John Deere Gator, Japa vedmaskin, Avant kompaktlastare och Stihls sågar.
Swedbank http://www.swedbank.se 15
Swedol Ab http://www.swedol.se 93
Sydved AB http://www.sydved.se 10
Sydved AB http://www.sydved.se 12
Södra Skogsägarna http://www.sodra.com 73
Terri http://www.terri.se 160
Terri http://www.terri.se 161
Trebema http://www.trebema.se 25
Usewood Forest Tec Oy http://www.usewood.fi 87
Vida Skog AB http://www.vida.se 16
Vida Skog AB http://www.vida.se 18
Weimer Skogsteknik & Hydraulik AB http://www.weimer.se 94
Widfeldts Vapenhandel AB http://www.widfeldts-vaapen.se 9
Widfeldts Vapenhandel AB http://www.widfeldts-vapen.se 11
Woodtiger http://www.woodtiger.se 87
Älgskadefondsföreningen http://www.algen.se 2